Komórki macierzyste uznawane są za jedno z największych odkryć kosmetologii.  Mają ogromne zdolności regeneracyjne. Pobudzają skórę do odnowy, wpływając bezpośrednio na spowolnienie procesów starzenia.

Czym są komórki macierzyste?

Jako dzieci i dorośli posiadamy w swoim organizmie tysiące różnych typów komórek odpowiedzialnych za przeróżne czynności, np. przewodzenie sygnałów nerwowych, bicie serca, czy pracę mózgu. Jedynie ok. 8% z nich stanowią aktywne komórki macierzyste. Ich dokładna ilość jest poniekąd uzależniona od trybu życia, jaki prowadzimy, wieku, diety oraz aktywności fizycznej. Np. sportowcy, ze względu na ciągły wysiłek, posiadają ich znacznie więcej od przeciętnego człowieka.

Od „zwykłych” komórek odróżnia je zdolność do nieograniczonej ilości podziałów oraz umiejętność ciągłego odnawiania się (większość komórek dzieli się pewną ilość razy, po czym umiera i jest zastępowana przez nowe komórki). Zdolności te pozwalają komórce macierzystej różnicować się, a więc odtwarzać i regenerować zużyte komórki różnych tkanek.  Z jednej strony komórki macierzyste są więc uważane za ogromną nadzieję medycyny i kosmetologii. Z drugiej istnieją obawy związane ze sposobami ich pozyskiwania oraz wykorzystywania.

Zabieg z wykorzystaniem komórek macierzystych – na czym polega?

Obecnie wiele gabinetów oferuje swoim pacjentom zabiegi związane z odmładzaniem skóry poprzez uzyskanie komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej. W trakcie zabiegu pobierana jest własna tkanka tłuszczowa pacjenta (z okolicy brzucha). Komórki macierzyste w tkance pobranej są odseparowane, a następnie aplikowane w okolice poddawaną zabiegowi (najczęściej jest to skóra twarzy). Cały proces jest zabiegiem prostym, zajmuje kilka godzin i może być wykonywany w warunkach ambulatoryjnych.

Jaki efektów oczekujemy po zabiegu? Przede wszystkim jest to proces regeneracji skory, który ma na celu między innymi zniwelowanie zmarszczek oraz pobudzenie powstawania nowych naczyń krwionośnych, które poprawiają dotlenienie i ożywienie skóry.

Naturalny efekt jaki dają zabiegi z komórkami macierzystymi

Czy stosując komórki macierzyste możemy liczyć na naturalny, młody wygląd?

Obecnie komórki macierzyste uznawane są za najsilniejszy i najskuteczniejszy preparat autologiczny, mogący odmłodzić naszą skórę nawet o dekadę. Najbardziej spektakularne efekty zobaczymy u kobiet pomiędzy 40.-50. rokiem życia. W tym wieku silne odżywienie skory i stymulacja krążenia krwi będzie bardzo widoczna poprzez wygładzenie bruzd i zmarszczek, rozjaśnienie cery oraz likwidację przebarwień.

Cała moc regeneracyjna komórek macierzystych polega na stymulacji ludzkich komórek do autoodnowy i odbudowy. Kluczem działania preparatów na bazie komórek macierzystych jest sprawienie, aby organizm odnawiał się sam, a nie za pomocą sztucznych substancji. Z czasem nasze komórki ulegają uszkodzeniu i tracą swoje właściwości, czego efektem jest starzejąca się skóra, zmarszczki oarz spadek jędrności. Odkryte przez nas komórki MIC-1 przywracają komórkom ich naturalną prawidłową funkcję. Czyli organizm „leczy” się sam.

Komórki macierzyste a odmładzanie skóry i leczenie wypadania włosów

Komórki macierzyste to komórki, które mogą dać początek każdej komórce i tkance nowo powstającego organizmu. Komórki te posiadają zdolność rozpoznawania uszkodzonych tkanek i ich naprawiania. Przykładowo, jeśli podano je do tkanki kostnej, to przybierają one postać komórek kostnych, do tkanki mięśniowej – mięśniowych.

W ten sposób komórki macierzyste uczestniczą w regeneracji tkanek. Mogą one odbudowywać naczynia krwionośne, regenerować blizny, uszkodzone nerwy, pobudzać porost włosów, przyczyniają się do gojenia ran oraz hamują reakcje zapalne. Komórki macierzyste stały się obiektem zainteresowania medycyny estetycznej, która podejmuje próby wykorzystania ich w terapii łysienia.

Jest to jedna z najskuteczniejszych dostępnych obecnie nieinwazyjnych metod leczenia łysienia. Zabieg polecany jest zwłaszcza osobom ze znacznym stopniem utraty włosów, chociaż im wcześniej zastosowany, tym jego efekty są lepsze.