fbpx

Zacznijmy od początku – pierwszym tematem miesiąca będzie najbardziej zewnętrzna część naszego organizmu, czyli skóra. Dlaczego jest tak ważnym organem?

Stan skóry = stan organizmu

Mówi się, że skóra stanowi barometr naszego zdrowia. Istotnie, jest to narząd, który odzwierciedla kondycję i stan zdrowotny organizmu. Należy pamiętać, że zmiany na skórze mogą być wynikiem jej złej pielęgnacji, ale mogą być również objawem wielu chorób toczących nasz organizm. To na skórę najłatwiej oddziałuje stres, brak witamin czy choroby cywilizacyjne.

Jak dbać o skórę?

Wiele osób uważa, że dbałość o skórę ogranicza się do dbałości zewnętrznej, czyli do regularnych kąpieli i ewentualnej pielęgnacji poprzez preparaty czy odżywki. Co jeszcze jest ważne dla stanu naszej skóry?

  • Dieta – zbilansowana i bogata w warzywa oraz owoce będzie nie tylko dobra dla naszego umysłu, ale i dla skóry. Ważne jest także picie odpowiedniej ilości płynów.
  • Sen – sen to najlepsze lekarstwo, także dla naszej urody. Wysypianie się to gwarancja promiennego wyglądu skóry.
  • Unikanie używek – papierowy i alkohol sprawiają, że nasza cera staje się matowa i przygaszona, a także znacznie szybciej się starzeje.
  • Odpowiedni ubiór – temperatura ma duży wpływ na stan naszej skóry. Latem, słońce oraz wiatr narażają skórę na wysuszenie, z kolei zimą skóra może stać się ściągnięta i kłująca, jeśli nie zabezpieczymy jej odpowiednio przed mrozem.

Warto także wspomnieć, że pielęgnacja skóry zależna jest od płci, wieku czy rodzaju samej skóry. Innej pielęgnacji wymaga skóra osób przewlekle chorych, osób starszych, ludzi młodych, dojrzewających nastolatków czy kobiet w ciąży.

Zagrożenia dla skóry

Skóra narażona jest na szereg zagrożeń, z których najczęstsze to:

  • Promienie UV – przyspieszają procesy starzenia się skóry oraz mogą prowadzić do powstania czerniaka.
  • Klimatyzacja – prowadzi do spadku wilgotności powietrza, przez co nasza skóra trafi wodę i staje się mniej odporna na podrażnienia, a znajdujące się w niej gruczoły łojowe zaczynają intensywniej pracować.

Skóra to ważny narząd. Warto dbać o to, aby jak najdłużej zachować ją w dobrej kondycji. W końcu warunkuje ona przecież nasz wygląd, ot co.

Klinika OT.CO

Klinika OT.CO

„Nasza klinika medycyny estetycznej tworzona jest przez zespół lekarzy, którzy z czystym sumieniem pomiędzy słowami „praca” i „pasja” mogą postawić znak równości. Robimy to, co od zawsze było naszym zamiłowaniem i kochamy to, co robimy. Nie pomagamy Pacjentom zmieniać wyglądu – pomagamy im odmienić swoje życie na lepsze. To zdecydowanie ważniejsza idea. Oni cieszą się lepszym wizerunkiem, a my cieszymy się ich szczęściem – ciężko ocenić, czyja radość jest większa.”