Nadmierna ekspozycja na słońce oraz brak odpowiedniego zabezpieczenia skóry przed promieniowaniem UV powodują pojawienie się oparzeń słonecznych. Tego typu oparzenia mogą wystąpić nie tylko na skutek intensywnego opalania na plaży, ale również po skorzystaniu z solarium.

Poparzenie słoneczne jest skutkiem zbyt intensywnej ekspozycji skóry na promieniowanie słoneczne. Badania dowodzą, że długotrwałe opalanie w młodym wieku zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia czerniaka w latach późniejszych.

Oparzenie słoneczne dzieli się na trzy stopnie. Najłagodniejszy z nich to oparzenie pierwszego stopnia i charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry oraz bólem w podrażnionym miejscu. Dolegliwości te ustępują zazwyczaj po trzech dniach.

Oparzenia drugiego stopnia są znacznie bardziej poważne i oprócz bólu i zaczerwienienia pojawiają się również pęcherze wypełnione płynem surowiczym. Dolegliwości utrzymują się zazwyczaj około tygodnia. Trzeci rodzaj to oparzenia trzeciego stopnia, podczas którego skóra nie wykazuje żadnej reakcji na dotyk, a uszkodzeniu ulegają receptory czuciowe. W przypadku trzeciego stopnia oparzenia, niezbędna jest konsultacja lekarska.

Oczywiście oparzeniom słonecznym możemy w całkowity sposób zapobiegać stosując kosmetyki do opalania i unikając nadmiernej ekspozycji skóry na promieniowanie UV. Jeśli jednak dojdzie do oparzenia słonecznego, a na ciele pojawiły się zmiany skórne, warto skorzystać ze specjalistycznych zabiegów pozwalających na obserwację powstałych zmian i ustalenie programu leczenia.

W naszej klinice oferujemy możliwość skorzystania z badania dermatoskopem oraz wideodermatoskopowej oceny zmian skórnych. Wyniki badań otrzymujemy na bieżąco, dzięki czemu specjalista jest w stanie ocenić, czy powstała zmiana kwalifikuje się do usunięcia.

Polecane zabiegi