Problemy z budową nosa mogą nie tylko odbierać pewność siebie, ale też utrudniać oddychanie, powodować chrapanie czy częste infekcje. Operacja nosa jest dla wielu osób sposobem na pozbycie się kompleksów i uciążliwych dolegliwości zdrowotnych. Jak jednak wygląda czas rekonwalescencji i jak nie uszkodzić świeżo zoperowanego nosa?

Operacja nosa vs konchoplastyka – czym się różnią?

Nos ogrzewa, nawilża i oczyszcza powietrze, którym oddychamy. Zdarza się jednak, że małżowiny nosowe stają się przerośnięte, co skutkuje niedrożnością, problemami z zatokami, chrapaniem, bezdechami czy bólami głowy. Oprócz tego, nos jest jedną z części ciała, którą każda z napotkanych osób dostrzega jako pierwszą. Jeżeli jest zbyt duży, jego kształt nie pasuje do twarzy lub pojawia się na nim garb, nos może stać się największym kompleksem. Ze względów zdrowotnych bardzo często wystarczająca jest konchoplastyka, jeżeli konieczna jest całkowita zmiana kształtu, niezbędna okazuje się korekta nosa. Czym różnią się te dwa zabiegi?

Po pierwsze, konchoplastyka jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym. Korekta nosa to już operacja, którą przeprowadza się pod narkozą. Zabieg konchoplastyki można wykonać z użyciem lasera lub fal radiowych, dzięki czemu jest mało inwazyjny. Jeżeli pojawia się taka potrzeba, można go połączyć z septoplastyką, czyli operacją przegrody nosa. Na zabieg warto się zdecydować przede wszystkim, jeśli farmakologiczne metody udrażniania nosa przestają się sprawdzać. Operacja nosa pozwala zmienić jego kształt, dzięki czemu da się znacznie poprawić jego wygląd. Obecnie wykorzystuje się tutaj ultradźwięki, dlatego korekta jest znacznie mniej inwazyjna niż kiedyś.

Zalecenia po korekcie nosa

Nos z racji na swoje umiejscowienie jest dość mocno narażony na urazy, dlatego przez kilka tygodni po korekcie warto zachować szczególną ostrożność. Po operacji pacjent zostaje na noc w szpitalu – zalecany jest wypoczynek z uniesioną głową. Przez 7-10 dni zoperowany nos znajduje się w gipsie, który jest dodatkową ochroną. Warto pamiętać, że w pierwszym tygodniu po operacji mogą pojawiać się problemy z oddychaniem przez nos, dlatego lepiej prowadzić oszczędzający tryb życia. Przez sześć tygodni należy spać wyłącznie na plecach, najlepiej z poduszkami pod głową.

W ciągu pierwszego miesiąca lepiej też zrezygnować z sauny i opalania, zarówno na słońcu, jak i na solarium. Ostrożność warto zachować również podczas jedzenia – ostro przyprawione, gorące lub bardzo twarde potrawy mogą spowodować krwawienie z nosa. Lepiej unikać wydmuchiwania nosa oraz zakładania ubrań przez głowę. Nawet po zdjęciu opatrunków (zazwyczaj po ok. 10 dniach) lepiej przez miesiąc nie zakładać okularów. Warto też ograniczyć mimikę, ale to zazwyczaj przychodzi pacjentom naturalnie. Po zdjęciu opatrunków można też wykonywać bardzo delikatny masaż.

Proces gojenia może różnić się w zależności od rodzaju operacji, ponieważ nos operujemy metodą zamkniętą lub otwartą – metoda zamknięta jest mniej inwazyjna, ale za to metoda otwarta pozwala na bardziej precyzyjną zmianę kształtu nosa. Dostępna jest również metoda piezoelektryczna., która umożliwia złamanie przegrody nosa i dokładne modelowanie kości przy naprawdę minimalnym uszkodzeniu tkanek miękkich.

Na co uważać po konchoplastyce?

Konchoplastyka jest mniej inwazyjna, dlatego rekonwalescencja również jest prostsza i szybsza. Zazwyczaj nie trzeba nawet zostawać w szpitalu – po kilku minutach można wrócić do domu o własnych siłach. Po konchoplastyce nos również może być zatkany, dlatego warto go płukać i smarować maścią zalecaną przez specjalistę wykonującego zabieg. Mimo wszystko, przez pierwszy tydzień warto na siebie uważać: ograniczyć aktywność fizyczną i palenie papierosów. Przede wszystkim trzeba zrezygnować ze sportów kontaktowych, niosących duże ryzyko kontuzji. Pomocne jest również stosowanie do nosa wody morskiej w atomizerze.

Czy operacja nosa boli?

Jedną z największych obaw osób, które rozważają korekcję nosa, jest oczywiście ból. Podczas zabiegu nie ma się o co martwić ze względu na znieczulenie ogólne lub miejscowe. Po operacji jest to oczywiście kwestia subiektywna, ale korekta nosa jest jednym z mniej bolesnych zabiegów. Większość pacjentów nie odczuwa nawet potrzeby sięgania po środki przeciwbólowe. Nawet jeśli, zazwyczaj wystarczają leki dostępne bez recepty. Lepiej sięgnąć jednak po paracetamol niż niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. ibuprofen, diklofenak), ponieważ nie rozrzedza krwi, co po operacji zdecydowanie jest niepożądane. W bardzo rzadkich przypadkach, jeśli ból jest bardziej nasilony, sprawdza się połączenie paracetamolu z kodeiną. Odczuwanie bólu oczywiście jest sprawą indywidualną. Kwestia wygląda podobnie np. gdy wykonujemy praktycznie bezbolesne powiększanie ust – chociaż zabieg przeprowadzany przez profesjonalistę nie powinien wiązać się z dyskomfortem, niektóre pacjentki skarżą się na ból.

Zarówno powiększanie ust, jak i korekta nosa pozwalają poprawić proporcje twarzy, zaburzone przez wąskie usta i zbyt duży nos. Można zdecydować się na powiększenie całych ust lub tylko dolnej/górnej wargi, jeśli pojawia się między nimi dysproporcja. Popularnym zabiegiem jest również pigmentacja ust, czyli uzupełnienie czerwieni wargowej w miejscach, gdzie jej brakuje. Proporcje może też zaburzyć nos zbyt duży w stosunku do drobnej twarzy. Zdarza się też, że nos jest skrzywiony np. w wyniku urazu. Medycyna estetyczna pozwala przywrócić twarzy właściwe proporcje i odzyskać pewność siebie.

Powrót do codziennego życia po operacji nosa

Nos po korekcie osiąga swój ostateczny kształt dopiero po ok. 12 miesiącach. Nie oznacza to oczywiście, że pacjent przez rok jest wyłączony z normalnego życia! Do pracy zazwyczaj można wrócić już po ok. dwóch tygodniach, czyli po zdjęciu opatrunku i zejściu opuchlizny. Do tego czasu powinno też już być możliwe oddychanie przez nos, co znacznie zwiększa komfort życia i ułatwia wykonywanie codziennych obowiązków.

Po konchoplastyce powrót do normalnego funkcjonowania jest oczywiście znacznie łatwiejszy. Przez 2-3 dni może pojawiać się wydzielina z nosa, ale z każdym dniem oddychanie staje się coraz łatwiejsze. Nie ma więc konieczności brania długiego urlopu lub zwolnienia. Zawsze warto jednak dać sobie przynajmniej kilka dni na wypoczynek.

Nos jest bardzo ważny, nie tylko ze względów fizjologicznych, ale też estetycznych. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na korektę, aby pozbyć się kompleksów lub w końcu odetchnąć pełną piersią.