Powiększanie piersi to około 2 godzinny zabieg w znieczuleniu ogólnym, dzięki któremu możesz trwale powiększyć swój biust o kilka rozmiarów, ujędrnić lub przywrócić objętość po okresie karmienia. Zabieg ten jest znany kobietom od dziesiątek lat, a dzisiejsza medycyna pozwoliła mu ewoluować do tego stopnia, że przyszłe pacjentki mogą przebierać w metodach, kształtach i producentach implantów.

Zanim zdecydujesz się na zabieg powiększenia piersi

Zanim jednak zdecydujesz się na ten zabieg, zapoznaj się ze zdaniem naszego eksperta na co dzień wykonującego ten zabieg – dr Piotr Turkowski z warszawskich klinik chirurgii plastycznej OT.CO Clinic.

Biust to kwintesencja kobiecości. Co raz więcej kobiet szybko podejmuje decyzje o poprawie jego proporcji w co raz młodszym wieku. W dzisiejszej erze piękna i perfekcji nie jest to niczym dziwnym. Wszyscy chcemy być zadbani, a operacje plastyczne już dawno przestały być tematem tabu. Moim zdaniem chirurgia plastyczna to jedyna metoda tak skutecznej walki z kompleksami. Ważne jednak, aby zachować umiar i nie przesadzić. Z tego względu zasadą numer jeden powinien być wybór operatora – lekarza przeprowadzającego zabieg. Przede wszystkim zapoznajmy się z jego pracami, zobaczmy czy po prostu nam się podobają. Sprawdźmy czy specjalizuje się w danym zabiegu lub czy jest to jego specjalność, albo czy poświęca mu więcej uwagi szkoląc się. To wszystko ma znaczenie jeśli chcemy udać się do sprawdzonego specjalisty, który zapewni nam gwarancję wykonania zabiegu w szpitalu spełniającego obowiązkowe standardy jak np. pełna diagnostyka, karetka itd.

Drugą kwestią, którą powinnismy się sugerować jest cena. Tak, dobrze czytasz. Cena to kwestia drugoplanowa – nigdy pierwszo. Zwracajmy uwagę czy klinika robi promocje na powiększanie biustu, blackfriday na implanty, albo jeśli cena jest zaskakująco niska – zobaczmy z jakim producentem implantów współpracuje. Pamiętajcie, powiększanie biustu to nie są zakupy w butiku. Tutaj kwestia ceny nie może grać pierwszych skrzypiec. Koszt jednego implantu liczy się w tysiącach złotych. Opieka pooperacyjna, anestezjolog to również tysiące. W dzisiejszych czasach nie da się przeprowadzić tego zabiegu bezpiecznie za połowę średniej rynkowej.

Przechodząc do przyjemniejsze części naszej pigułki wiedzy, przedstawiam punkt trzeci: metody. W Polsce proponuje się zazwyczaj trzy metody: powiększania piersi implantami, lipotransfer (lipofilling, powiększanie biustu własnym tłuszczem) i hybrydowe powiększanie biustu – czyli połączenie tych dwóch sposobów. W zależności od tego jaką mamy sylwetkę i jej proporcje metodę dobiera lekarz. To samo tyczy się kwestii umieszczenia implantu. U każdej pacjentki powinno się to ustalić już przy konsultacji. Istnieje możliwość umieszczania implantu pod mięsień, powięź oraz gruczoł. Jest to jednak kwestia indywidualna i uwarunkowana genetyką, proporcją klatki piersiowej oraz oczekiwanym efektem. Lekarz powinien zaproponować również technikę nacięcia np. pod piersią, pachą lub w okół otoczki brodawki sutkowej.

Kolejną kwestią jest dobranie kształtu przyszłych piersi. Na rynku rozróżniamy dwa kształty protez: implanty anatomiczne i okrągłe. Implanty anatomiczne to wyprofilowane protezy, które poszerzają się ku dołowi – zazwyczaj mają kształt kropli. Wkładki tego rodzaju sprawiają wrażenie naturalnych są zdecydowanie bardziej subtelne. Jest to jednak zdecydowanie rzadziej wybierana przez pacjentki metoda. Przede wszystkim dlatego, że może istnieć ryzyko obrotu i przemieszczenia implantów.

Implanty okrągłe są nieco bardziej symetryczne niż implanty anatomiczne – ich „okrągły” kształt pozwala uzyskać wrażenie „podniesionego” biustu, jest on zawsze wyżej osadzony i łatwiej jest rozróżnić w nim ingerencje chirurgiczna.

Implanty różnią się również profilem, np. profil wysoki (w dużym uproszczeniu) wiąże się z biustem bardziej „okrągłym” i efektem push-up. Profil niski charakteryzuje się natomiast szerszą podstawą i naturalniejszym efektem.

Zastosowanie implantów okrągłych o wysokim profilu (zbliżonych do półkuli) z reguły daje mniej naturalny efekt, który jest szczególnie wyraźny w przypadku korekcji piersi małych, ze zwiotczeniem tkanek. Pamiętaj, że na konsultacji lekarz wykona symulację, abyś miała jasność jaki profil, kształt i objętość implantu będzie dla Ciebie odpowiednia.

Jak przygotować się do zabiegu?

W ramach konsultacji przed zabiegowej chirurg dokonuje dokładnej oceny stanu zdrowia pacjentki, skupiając się przede wszystkim na bezpieczeństwie. Zbiera szczegółowy wywiad, odpowiada na wszystkie pytania, rozwiewa wątpliwości, informuje o przebiegu i zakresie planowanej operacji, efektach możliwych do uzyskania, ryzyku okołozabiegowym i potencjalnych powikłaniach.
Przed operacją w znieczuleniu ogólnym konieczne jest wykonanie badań specjalistycznych. Najczęściej zleca się:

  • morfologię,
  • oznaczenie grupy krwi,
  • stężenie glukozy,
  • badanie ogólnie moczu,
  • EKG i stężenie kreatyniny w surowicy,
  • badanie układu krzepnięcia,
  • stężenie mocznika i elektrolitów,
  • badania mammograficzne/badanie ultrasonograficzne gruczołów piersiowych.

W trakcie operacji:

Jeszcze raz przed operacją wykonywane są pomiary klatki piersiowej; na ciele oznacza się punkty orientacyjne, a także dokonuje się pomiarów szerokości klatki – ponieważ to jej budowa decyduje o przestrzeni między implantami. Zabieg rozpoczyna anestezjolog, podłączając aparaturę monitorującą i znieczulając pacjentkę. Operację wykonuje się w ułożeniu na plecach.
Po dezynfekcji i przygotowaniu niezbędnego oprzyrządowania operator zaczyna nacinać skórę i preparuje kieszeń na protezę w przestrzeni nad- lub pod mięśniowej. Do właściwie wymierzonej loży wkładany jest implant. W trakcie zabiegu powiększania piersi kontrolowana jest homeostaza. Operacja trwa ok. 2 godzin. Po zamknięciu naczyń krwionośnych procedurę kończy warstwowe zszycie rany i założenie szwów. Pacjentka jest bandażowa oraz wyposażona w dreny, które wyjmowane są już następnego dnia. Po założeniu opatrunku otrzymuje ona również specjalny biustonosz, który nosi codziennie przez kilka tygodni.

Pacjentka po zabiegu spędza noc na obserwacji w szpitalu. Po tym czasie wraca do domu i zaleca się jej odpoczynek i dużo snu przez następny tydzień. Powrót do pracy jest możliwy po 7 dniach, natomiast jakiekolwiek aktywności po około 6 tygodniach od zabiegu w zależności od ich poziomu intensywności.

Zapraszamy do jednej z trzech klinik OT.CO na konsultację do dr. Turkowskiego i jego współpracowników. Kliniki OT.CO to miejsce, w którym z najwyższą starannością są przestrzegane standardy placówek medycznych, a przy tym panująca tam przyjacielska atmosfera sprawia, że pacjentki zapominają o stresie związanym z zabiegiem.

piotr turkowski
Dr n. med. Piotr Turkowski

Specjalista chirurgii odtwórczej włosów oraz chirurgii plastycznej. Zaliczany do najlepszych specjalistów w Polsce w obszarze przeszczepu włosów, liposukcji, plastyki piersi oraz modelowania sylwetki metodą lipotransfer (tzw. lipofilling). Ukończył Wydział Lekarski Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego...