Medycyna estetyczna działa na wielu obszarach naszego ciała. Są to nie tylko zabiegi mające opóźnić proces starzenia się skóry, ale również zabiegi umożliwiające osobom transseksualnym czuć się dobrze we własnym ciele. Wiele osób zmagających się z brakiem akceptacji własnego ciała, dzięki medycynie estetycznej może dokonać korekty płci.

Czym jest medycyna estetyczna dla osób transseksualnych?

Zabiegi medycyny estetycznej dla osób transseksualnych to przede wszystkim zmiana płci. Jest to proces długotrwały oraz złożony, dlatego wymaga stałej opieki specjalisty. Operacja zmiany płci przebiega inaczej u kobiet, a inaczej u mężczyzn. Jej celem jest uzyskanie wyglądu płci przeciwnej poprzez szereg zabiegów zmieniających wewnętrzne narządy płciowe oraz zewnętrzny wygląd pacjenta. Warto jednak pamiętać, że operacja zmiany płci jest tylko jednym z wielu etapów, przez które musi przejść osoba transseksualna, aby móc dokonać zmiany płci i pełnej przemiany.

Mimo że zmiana płci to proces długotrwały i złożony daje znakomite efekty, pozwalające godnie żyć osobom z dysforią płciową.

 • samoakceptacja,
 • możliwość odczuwania przyjemność z życia seksualnego,
 • uzyskanie cech charakterystycznych kobiety lub mężczyzny,
 • całkowita zmiana wyglądu zewnętrznego,
 • zmiana narządów płciowych.

Jak przebiega zabieg zmiany płci?

Wiele osób rozważających przemianę zastanawia się, jak wygląda zmiana płci oraz jak długo trwa proces.. Ponadto ważną kwestią jest pytanie ile kosztuje zmiana płci. Jest to zabieg, którego koszty zaczynają się od 20 tysięcy i sięgają nawet do 60 – 70 tysięcy złotych. Oczywiście całkowity koszt zależy od cech indywidualnych pacjenta. Przed przystąpieniem do ingerencji chirurgicznej u pacjenta musi zostać zdiagnozowany transseksualizm, a osoba chcąca dokonać zmiany płci musi przejść liczne badania, również psychologiczne.

Dlatego warto mieć na uwadze, że operacja zmiany płci to złożony proces, który rozpoczyna się od terapii hormonalnej. Kobiecie zostają podane męskie hormony (głównie androgeny), które odpowiedzialne są za powstawanie typowo męskich cech, jak zarost czy rozrost mięśni. Z kolei mężczyźni otrzymują żeńskie hormony, estrogeny i progesteron, które po podaniu skutkują zmianami w ciele pacjenta, takimi jak zmiana barwy głosu oraz rozrost tkanki gruczołowej w obrębie sutków.

operacja zmiany plci

Finalnym oraz najważniejszym etapem zmiany płci jest operacja. U kobiet jest to waginoplastyka, podczas której formuje się z żeńskich narządów płciowych penisa. Jest to niezwykle skomplikowany i trudny zabieg, dlatego nie wszystkie osoby się na niego decydują. Podczas operacji zmiany płci w przypadku transseksualnych kobiet usuwa się piersi, macicę lub jajniki. Natomiast operacja zmiany płci u trans mężczyzn polega przede wszystkim na usunięciu jąder oraz penisa.

Skórę z usuniętego penisa wykorzystuje się do uformowania pochwy oraz łechtaczki. Ponadto wykonuje się zabieg wszczepienia implantów piersi oraz operację krtani związaną z usunięciem tak zwanego „jabłka Adama”. Wiele osób decyduje się również na zabiegi, które wpływają na wygląd twarzy oraz kształt sylwetki. Warto mieć na uwadze, że zabiegi związane ze zmianą płci muszą odbywać się w pewnych odstępach czasowych, dlatego całkowita zmiana płci może nastąpić nawet w czasie dwóch lat od pierwszych działań. Mocnymi stronami zabiegu są:

 • Samoakceptacja – pacjent po przejściu procesu zmiany płci czuje się dobrze we własnym ciele;
 • Precyzja – zabieg pozwala uzyskać efekty odzwierciedlające cechy charakterystyczne danej płci;
 • Efektywność – po zabiegu zmiany płci pacjenci w dalszym ciągu odczuwają satysfakcję z życia seksualnego.

Proces zmiany płci przechodzi się jednorazowo, jednak należy pamiętać, że jest on wieloetapowy. Bardzo trudne, a w niektórych przypadkach wręcz niemożliwe jest, aby cofnąć rozpoczęte działania związane ze zmianą płci. Poszczególne zabiegi muszą być przeprowadzane w zalecanych odstępach czasowych, jednak każdy z nim wykonuje się bez powtórzeń.

Operacja zmiany płci jest przeznaczona dla osób, które ze względu na tożsamość płciową źle się czują we własnym ciele. Operacja jest przeprowadzana u osób, które według prawa mogą formalnie dokonać zmiany płci. Aby to zrobić, należy wytoczyć powództwo w postępowaniu o ustalenie płci. W wyniku korzystnego wyroku osoba otrzymuje nowy Pesel oraz dane osobowe. Zabiegi zmiany płci przeznaczone są dla wszystkich osób, u których:

 • zdiagnozowana jest dysforia płciowa,
 • występuje brak akceptacji własnego ciała,
 • chęć zmiany płci jest uwarunkowana psychiczną tożsamością płciową.

Przeciwwskazania do zabiegu

Zabieg zmiany płci związany jest z wieloma etapami, dlatego jest to obszerny proces. Zaczyna się od terapii hormonalnej, a kończy na operacji narządów płciowych. Z tego względu jest to zabieg, wprowadzający zmiany praktycznie w całym ciele pacjenta. Przeciwwskazaniami do zabiegu zmiany płci są niepełnoletność, brak prawnej zgody na przeprowadzenie operacji, choroby serca oraz problemy z ciśnieniem.

Klinika OT.CO

Klinika OT.CO

"Nasza klinika medycyny estetycznej tworzona jest przez zespół lekarzy, którzy z czystym sumieniem pomiędzy słowami „praca” i „pasja” mogą postawić znak równości. Robimy to, co od zawsze było naszym zamiłowaniem i kochamy to, co robimy."