Piękne, jędrne piersi to marzenie większości kobiet. Niestety upływ czasu, ciąża czy karmienie piersią mogą powodować utratę jędrności i zwiotczenie biustu. Z takim problemem można walczyć – czy jednak ćwiczenia będą wystarczające? A może lepiej od razu zapisać się na zabieg podniesienia biustu? Dzisiaj przyjrzymy się bliżej metodom powiększania i unoszenia piersi.

Co wpływa na wygląd piersi?

Powiększanie piersi wykonuje się już u bardzo młodych kobiet, jednak nawet biust w satysfakcjonującym rozmiarze z czasem może stać się źródłem kompleksów. Z wiekiem spada produkcja kolagenu, przez co skóra staje się mniej elastyczna, a biust traci swoją jędrność. Im starsza kobieta, tym mniej tkanki gruczołowej, a więcej tłuszczowej, dlatego piersi opadają. Może się to dziać już między 40. a 50. rokiem życia.

Naturalny proces starzenia nie jest jedyną przyczyną opadania piersi. Wygląd biustu zmienia się również z powodu ciąży i karmienia piersią. Biust powiększa się i staje się cięższy dlatego, kiedy po ciąży i okresie laktacji wraca do swojego pierwotnego rozmiaru, może pozostawić nadmiar skóry. Piersi przestają być pełne i wyglądają na mniejsze, niż są w rzeczywistości.

Podobny mechanizm pojawia się przy wahaniach wagi. Dla naszego organizmu najzdrowsze jest utrzymywanie takiej samej, prawidłowej wagi. Tycie i chudnięcie sprawia, że ilość tkanki tłuszczowej w piersiach się zmienia, a to prowadzi do ich opadania. Przy wahaniach wagi często potrzebna jest więc nie tylko abdominoplastyka, ale też korekta kształtu piersi.

Jakie ćwiczenia na podniesienie biustu warto wykonywać?

Osoby, które wahają się, czy zdecydować się na podniesienie biustu, często traktują ćwiczenia jako alternatywę. Chociaż treningi nie rozwiążą problemu w całości, aktywność fizyczna oczywiście pozytywnie wpływa na wygląd całej sylwetki. Żadne ćwiczenia nie powiększą piersi, ponieważ biust nie składa się z tkanki mięśniowej. Regularne treningi mogą jednak zwiększyć elastyczność skóry i wzmocnić mięśnie klatki piersiowej, dlatego biust będzie się lepiej prezentował. Ćwiczymy więc nie piersi, ale otaczające je mięśnie. W naszej klinice można skorzystać ze wsparcia fizjoterapeutów, którzy doradzają, jak ćwiczyć przed i po mastopeksji.

Kiedy warto zdecydować się na mastopeksję?

Ćwiczenia mogą poprawić wygląd piersi, ale sprawdzają się raczej jako profilaktyka. Jeśli obwisły biust jest Twoim kompleksem, warto zastanowić się nad zabiegiem podniesienia piersi, czyli mastopeksją, szczególnie jeśli biust stracił jędrność w wyniku ciąży czy po prostu starzenia się. Zabieg pozwala nie tylko unieść piersi i poprawić ich wygląd, ale też pozbyć się nadmiaru skóry. Mastopeksja trwa ok. 2-3 godziny i jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym.

Warto pamiętać, że o biust opłaca się dbać: nie tylko przed, ale też po zabiegu, ponieważ kolejna ciąża lub gwałtowna zmiana wagi mogą ponownie zmienić jego wygląd. Do dobrych nawyków w pielęgnacji piersi należą:

  • utrzymywanie wyprostowanej sylwetki podczas siedzenia i chodzenia,
  • regularna aktywność fizyczna,
  • stosowanie kremów z SPF, nie tylko na twarzy i szyi, ale też dekolcie,
  • dieta bogata w witaminy, składniki mineralne, błonnik,
  • masaże olejkami do pielęgnacji biustu,
  • chłodne prysznice.

Mastopeksja – z implantami czy bez?

U niektórych kobiet rozmiar piersi jest satysfakcjonujący, ale problemem jest utrata jędrności. Jeżeli kompleksem jest również mały biust, można zdecydować się na podniesienie piersi połączone z wszczepieniem implantów. Dzięki temu, da się uzyskać efekt biustu jeszcze pełniejszego niż w przeszłości.

Małe lub opadające piersi są kompleksem wielu kobiet. Na szczęście, istnieją chirurgiczne metody przywrócenia im pięknego wyglądu. Biust starzeje się tak, jak całe ciało, dlatego podstawami są regularna aktywność fizyczna i zbilansowana dieta. Niektórych czynników, takich jak ciąża czy starzenie się, nie jesteśmy w stanie lub nie chcemy unikać, dlatego warto zwrócić się po pomoc do specjalisty medycyny estetycznej.