Narodziny dziecka zmieniają nie tylko życie młodej mamy, ale często też jej sylwetkę. Nie zawsze dieta i aktywność fizyczna są wystarczające, żeby rozwiązać problem, dlatego warto zgłosić się na konsultację i przynajmniej rozważyć inne metody – liposukcja pozwala wielu młodym mamom wrócić do sylwetki sprzed ciąży i odzyskać pewność siebie.

Na czym polega liposukcja?

Liposukcja to najprościej mówiąc, odsysanie tłuszczu, co pozwala na modelowanie sylwetki, dlatego zabieg nazywa się również lipoplastyką. Dzięki temu, można usunąć nadmiar tkanki tłuszczowej i ujędrnić skórę. Obecnie wykorzystuje się nowoczesne urządzenia, takie jak Vaser Lipo HD, dlatego można odessać tłuszcz, nie ryzykując uszkodzeniem otaczających tkanek: nerwów czy naczyń krwionośnych.

Liposukcja w Klinice OT.CO w Warszawie

Na jakich obszarach ciała można wykonywać liposukcję?

Po ciąży największym problemem zazwyczaj jest brzuch – u wielu kobiet pojawia się nadmiar tkanki tłuszczowej, którego trudno się pozbyć przez dietę i ćwiczenia. Rekonwalescencja po ciąży i porodzie jest kwestią indywidualną, nie każdej młodej mamie jest równie łatwo odzyskać dawną figurę. Jest to zależne między innymi od wielkości brzucha w ciąży – po ciąży mnogiej lub przy wysokiej masie urodzeniowej dziecka, trudniej jest dojść do smukłej sylwetki.

Wzrost wagi jest zależny też od BMI przed ciążą: mamy walczące z nadwagą lub otyłością, powinny przytyć mniej od szczupłych, ale nie zawsze tak jest w praktyce. Zachcianki ciążowe również często sprzyjają przybieraniu na masie. Do utraty jędrności i pozostawania nadmiaru tkanki tłuszczowej przyczyniają się też zmiany hormonalne podczas ciąży oraz osłabienie mięśni prostych brzucha. Powrót do szczupłej sylwetki jest więc kwestią indywidualną, a w niektórych przypadkach najlepszym rozwiązaniem będzie medycyna estetyczna.

Zabieg pozwala jednak modelować nie tylko brzuch, ale też inne partie ciała. W naszej klinice dostępna jest liposukcja ud, pleców, klatki piersiowej, pośladków, ramion, twarzy i szyi.

Czym liposukcja ultradźwiękowa różni się od klasycznej?

Liposukcję można wykonywać różnymi metodami. Jedną z najbardziej rozpowszechnionych jest liposukcja klasyczna. Zabieg polega na rozbiciu i usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej za pomocą kaniul i zasysania próżniowego (alternatywnie kaniul i strzykawek).

Coraz częściej wykorzystywana jest jednak nowocześniejsza metoda – liposukcja ultradźwiękowa. Nazwa wzięła się od wykorzystywanej do zabiegu sondy emitującej ultradźwięki, która rozbija i rozluźnia tkankę tłuszczową. Dzięki temu, łatwiej jest oddzielić tłuszcz od pozostałych tkanek, odessać go i wymodelować sylwetkę.

Jak wygląda zabieg liposukcji ultradźwiękowej?

Zabieg z wykorzystaniem urządzenia Vaser Lipo HD składa się z trzech etapów. Na początek nawadniamy tkankę podskórną – stosujemy tutaj roztwór znieczulający Kleina, dzięki któremu naczynia krwionośne się obkurczają.

Następnie wykorzystujemy sondę emitującą ultradźwięki, która wywołuje zjawisko kawitacji. Dzięki temu, tkanka tłuszczowa przybiera formę emulsji. Pozwala to oddzielić tłuszcz od otaczających go tkanek i uniknąć uszkodzenia naczyń krwionośnych.

Kolejny etap to odessanie tkanki tłuszczowej. Dzięki zastosowaniu sondy, jest rozluźniona i ma formę emulsji. Można ją więc w prosty sposób usunąć za pomocą masażu i cienkiej igły. Liposukcja ultradźwiękowa pozwala też odessać tłuszcz z problematycznych partii ciała np. wewnętrznych części uda.

Zabieg jest mniej inwazyjny od tradycyjnej liposukcji – gojenie ranek jest znacznie łatwiejsze, dlatego szybciej można wrócić do normalnej aktywności, co ma bardzo duże znaczenie dla każdej młodej mamy. Przez 5-6 tygodni po zabiegu, nasze Pacjentki noszą specjalne ubranie uciskowe, dzięki któremu efekty liposukcji są jeszcze lepsze.

Liposukcja po ciąży – kiedy można zdecydować się na zabieg?

To naturalne, że młoda mama chciałaby jak najszybciej wrócić do smukłej sylwetki. Potrzebna jest tutaj cierpliwość – po ciąży w organizmie wciąż zachodzą zmiany hormonalne i metaboliczne. Liposukcji nie można przeprowadzać podczas laktacji. O zabiegu można pomyśleć najwcześniej ok. 6 miesięcy po zakończeniu karmienia, kiedy cykle miesięczne będą już ustabilizowane. Warto wziąć pod uwagę, że zabieg jest dość inwazyjny, dlatego najkorzystniej jest go wykonać, jeśli nie planujemy już więcej dzieci.

Na jakie efekty można liczyć przy liposukcji ultradźwiękowej?

Zabieg jak najbardziej pozwala odzyskać sylwetkę sprzed ciąży – to jeden z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Jednorazowo można odessać nawet do 4-5 litrów tłuszczu. Warto pamiętać, żeby zbytnio nie spieszyć się z oceną efektów, ponieważ zaraz po zabiegu może pojawić się opuchlizna – lepiej więc poczekać kilka tygodni.

Macierzyństwo nie oznacza, że trzeba zapomnieć o własnych potrzebach – dostępne są zabiegi, dzięki którym można odzyskać piękną, smukłą sylwetkę i poczuć się pewnie w swoim ciele.

piotr turkowski
Dr n. med. Piotr Turkowski

Specjalista chirurgii odtwórczej włosów oraz chirurgii plastycznej. Zaliczany do najlepszych specjalistów w Polsce w obszarze przeszczepu włosów, liposukcji, plastyki piersi oraz modelowania sylwetki metodą lipotransfer (tzw. lipofilling). Ukończył Wydział Lekarski Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego...