Czerniak to złośliwy nowotwór skóry, który wywodzi się z melanocytów, czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję barwnika melaniny. Melanocyty mogą przekształcić się w komórki nowotworowe i wędrować do skóry, błony śluzowej oraz oczu, dlatego wyróżnia się trzy rodzaje czerniaka. Najczęściej pojawiającym się jest czerniak skóry. Występuje zarówno u kobiet, jak i mężczyzn w młodym oraz średnim wieku. W ostatnich latach odnotowuje się znaczny przyrost zachorowań na czerniaka, dlatego tak ważna jest szybka diagnostyka dermatologiczna.

Czerniak – ogólne informacje

Czerniak rozwija się z melanocytów, które pochodzą z tkanki nerwowej powłok. Obecne są praktycznie w całym ciele człowieka – począwszy od skóry, poprzez błony śluzowe, drogi oddechowe oraz układ moczowy i opony mózgowe. Melanocyty odpowiedzialne są za produkcję barwnika skóry – pigmentu. Ponadto melanocyty wpływają na kolor włosów i tęczówki oka. Czerniak to bardzo złośliwy nowotwór, który może dawać liczne przerzuty, również w odległe obszary i narządy, takie jak płuca i mózg.

czerniak fakty i mity diagnostyka dermatologiczna

Czerniak

Warto mieć na uwadze, że czerniak może pojawiać się na skórze o niezmienionej powierzchni lub na istniejącym znamieniu. W Polsce czerniak stanowi od 5% do 7% procent wszystkich nowotworów skóry oraz 1% ogólnych nowotworów. Ze względu na coraz więcej przypadków, pojawiło się kilka nieprawdziwych informacji na temat czerniaka. Poniżej przedstawiamy fakty i mity, które odgrywają dużą rolę w diagnostyce i leczeniu.

Chirurgiczne usuwanie nowotworów skóry

Czerniak pojawia się tylko w obrębie skóry – fakt

Czerniak to nowotwór skóry, który w większości pojawia się na skórze. Jednak warto mieć na uwadze, że może się pojawić wszędzie tam, gdzie występują melanocyty, czyli na błonach śluzowych, w miejscach intymnych oraz na gałce ocznej i paznokciach. Dlatego jedną z najskuteczniejszych metod wykrywania czerniaka jest regularna obserwacja ciała i pojawiających się zmian.

Czerniak to nowotwór nieuleczalny – mit

W większości przypadków, szczególnie wcześnie wykrytych, aż 90% chorych zostaje wyleczonych. Leczenie czerniaka w pierwszym stadium ogranicza się do zabiegu chirurgicznego, który usuwa zmianę wraz z bezpiecznym marginesem tkanki zdrowej.

Czerniak pojawia się tylko na istniejących znamionach – mit

Czerniak może pojawić się zarówno na pieprzykach oraz innych znamionach, które znajdują się na skórze pacjenta od lat, ale również na zdrowej skórze bez żadnych zmian. Dlatego każda nowa i niepokojąca zmiana powinna zostać przebadana w celu wykluczenia nowotworu.

Wszelkie znamiona muszą zostać szybko usunięte – mit

Pojawienie się nowego pieprzyka na skórze nie oznacza konieczności jego usuwania w celu profilaktyki. Tylko zmiany, które podczas badania dermatoskopem wykazują niepokojące cechy lub z potwierdzoną obecnością komórek nowotworowych powinny zostać usunięte.

Czerniak to jeden z najbardziej agresywnych nowotworów – fakt

Nowotwór skóry, jakim jest czerniak należy do najzłośliwszych. Niestety wykazuje dużą zdolność do przerzutów, nawet odległych. Wszystko za sprawą tego, że przenosi się za pomocą węzłów chłonnych oraz naczyń krwionośnych.

Osoby z jasną karnacją są bardziej narażone na powstanie czerniaka – fakt

Osoby z jasną karnacją, blond lub rudymi włosami oraz niebieskimi oczami są w grupie o zwiększonym ryzyku pojawienia się czerniaka. Wszystko dlatego, że jasna karnacja jest dużo bardziej wrażliwa na promieniowanie słoneczne oraz UV. Dużo łatwiej ulega poparzeniom słonecznym, które w młodym wieku zwiększają ryzyko późniejszego zachorowania na czerniaka.

Niebezpieczne są tylko duże znamiona – mit

Często największą uwagę pacjenci zwracają na duże i widoczne zmiany. Jednak nie tylko pieprzyki ciemne i odstające powinny budzić niepokój. Okazuje się, że znacznie częściej niebezpieczne okazują się płaskie i niewielkie zmiany. Ponadto, jeśli pieprzyk jest nowy lub również jest na skórze od kilku lat i zaczyna swędzieć, rosnąć lub krwawić, należy niezwłocznie udać się do dermatologa w celu diagnostyki.

Unikanie słońca jest metodą profilaktyki czerniaka – fakt

Osoby, szczególnie w grupie ryzyka, powinny zwracać uwagę na ochronę skóry podczas ekspozycji na słońcu. Należy stosować wysokie filtry, okrycie głowy oraz unikać długiego przebywania bezpośrednio na słońcu. Również rezygnacja z solarium pozwoli na ograniczenie ryzyka pojawienia się czerniaka. Osoby korzystające z solarium więcej niż 2 razy w miesiącu, zwiększają ryzyko zachorowania czerniaka nawet o 50%.

Klinika OT.CO

Klinika OT.CO

"Nasza klinika medycyny estetycznej tworzona jest przez zespół lekarzy, którzy z czystym sumieniem pomiędzy słowami „praca” i „pasja” mogą postawić znak równości. Robimy to, co od zawsze było naszym zamiłowaniem i kochamy to, co robimy."

#Rak