Największym problemem w wyglądzie sylwetki dla wielu osób jest brzuch. Szybka utrata wagi, ciąża oraz inne czynniki mogą wpływać na obwisłą skórę brzucha. Jej wygląd nie jest estetyczny, dlatego większość osób chce ją usunąć. Taką możliwość daje zabieg abdominoplastyki, dzięki któremu możliwe jest przywrócenie szczupłego wyglądu sylwetki. Na czym polega i kiedy warto się na niego zdecydować?

Abdominoplastyka – co to takiego?

Abdominoplastyka brzucha to operacja plastyczna, która z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Wszystko dlatego, że jest skuteczna i przynosi widoczne efekty. Jej głównym zadaniem jest zredukowanie nadmiaru skóry, czyli fałdów skóry oraz tłuszczu. Zazwyczaj zabieg ten jest polecany osobom, które szybko straciły znaczną masę ciała lub kobietom, które urodziły dzieci. W trakcie operacji możliwe jest dokonanie plastyki mięśni prostych brzucha w celu ich napięcia i wzmocnienia.

Abdominoplastyka może być wykonywana w różnych częściach brzucha, dlatego też istnieje kilka jej rodzajów. Różnią się od siebie zakresem inwazyjności, wielkością cięcia oraz czasem operacji i rekonwalescencji. Warto mieć na uwadze, że operacja plastyczna brzucha to poważny zabieg i powinien być wykonywany u osób, u których inne metody na pozbycie się nadmiaru skóry oraz tłuszczu nie przyniosły efektów.

abdominoplastyka efekt

Jak wygląda zabieg?

Zabieg abdominoplastyki jest zabiegiem inwazyjnym, dlatego wymaga znieczulenia. Jest to pierwszy etap operacji. Korzysta się ze znieczulenia ogólnego lub zewnątrzoponowego, o czym decyduje anestezjolog. Następnie wykonuje się cięcie w okolicach od biodra do biodra. Cięcie zlokalizowane jest pod linią bielizny. Kolejny krok to wycięcie okolic pępka. Skóra z brzucha z tkanką tłuszczową zostaje odwarstwiona i ulega napięciu. Kolejny krok to wycięcie tkanki tłuszczowej oraz stworzenie nowego miejsca na pępek.

Plastyka brzucha to również podkreślenie talii, które uzyskuje się poprzez modelowanie mięśni prostych brzucha. Zakres cięcia oraz ilość wyciętej skóry i tkanki tłuszczowej zależy od rodzaju przeprowadzanej abdominoplastyki. Operacja może trwać od godziny w przypadku miniabdominoplastyki, do 3 – 4 godzin w przypadku abdominoplastyki całkowitej.

Miniabdominoplastyka

Jednym z rodzajów abdominoplastyki jest miniabdominoplastyka, która polega na wykonaniu minimalnego cięcia w kształcie elipsy. Zazwyczaj wielkość tego cięcia wynosi od 5 do 10 centymetrów. Może być również przeprowadzana przy pomocy endoskopu. W takim wypadku skóra pacjenta nacinana jest w trzech miejscach, przez które za pomocą specjalnych urządzeń usuwa się nadmiar tkanki tłuszczowej oraz podwiązuje rozluźnione mięśnie. Jest to zabieg przeznaczony dla pacjentów, u których nadmiar tłuszczu i skóry jest niewielki.

Abdominoplastyka częściowa

Abdominoplastyka może być przeprowadzona tylko w dolnych partiach brzucha lub tylko w górnych – abdominoplastyka odwrócona. Drugi rodzaj operacji zazwyczaj przeprowadzany jest u kobiet po okresie ciąży lub z wypukłym pępkiem, kiedy nadmiar skóry i tłuszczu lokalizuje się w górnej partii brzucha. W tym przypadku cięcia wykonuje się na linii łuków żebrowych. Zabieg może być przeprowadzony również w znieczuleniu miejscowym.

Abdominoplastyka całkowita

Jest to najbardziej złożona i wymagająca operacja plastyczna brzucha. Dlatego wymaga całkowitego znieczulenia. Polega na wycięciu nadmiaru skóry oraz tkanki tłuszczowej z obszaru śródbrzusza oraz podbrzusza. Dodatkowo przeprowadzane zostaje modelowanie mięśni prostych brzucha. Abdominoplastyka i jej cena uzależniona jest od rodzaju operacji, jednak koszty zaczynają się od 7000 złotych, a sięgają do nawet 24 000 ( jeżeli dochodzi operacja przepukliny kresy białej oraz odessanie boczków, celem dodatkowego modelowania sylwetki).

Rekonwalescencja

Pacjent po operacji, szczególnie całkowitej abdominoplastyki, zostaje w klinice do 2 dni, celem obserwacji i uniknięcia powikłań. Po około 14 dniach od przeprowadzonego zabiegu zdejmowane są szwy. Przez 30 dni pacjent powinien nosić specjalną uciskową bieliznę, która wspomaga gojenie się. Po plastyce brzucha zaleca się wypoczynek co najmniej przez 2 tygodnie. Dlatego powrót do normalnych obowiązków nie jest zalecany. Bardzo ważne jest, aby rana zagoiła się poprawnie i nie doszło do jej przerwania na skutek aktywności fizycznej lub dźwigania. Warto ściśle stosować się do zaleceń lekarza, które pozwolą uniknąć nadmiernego bólu, powstania krwiaków lub krwawienia. Rana po operacji musi być uważnie obserwowana i w razie jakichkolwiek niepokojących objawów należy skontaktować się z lekarzem.

Przeciwwskazania

Abdominoplastyka musi być poprzedzona obszernym wywiadem z pacjentem oraz badaniami takimi jak morfologia, USG brzucha, badanie krwi i układu krzepnięcia, czy EKG. Jest to bardzo ważna część przygotowania do zabiegu, która pozwala na wykluczenie przeciwwskazań do operacji. Do głównych należą przede wszystkim choroby związane z układem krążenia oraz oddechowym. Ponadto, jeśli pacjent posiada żylaki lub jest zbyt otyły, operacja nie będzie mogła być przeprowadzona. Warto również wiedzieć, że zabieg nie jest zalecany kobietom, które planują w przyszłości zajść w ciążę.

Klinika OT.CO

Klinika OT.CO

"Nasza klinika medycyny estetycznej tworzona jest przez zespół lekarzy, którzy z czystym sumieniem pomiędzy słowami „praca” i „pasja” mogą postawić znak równości. Robimy to, co od zawsze było naszym zamiłowaniem i kochamy to, co robimy."

#Wiotka skóra #Nadmiar tłuszczu