Cellulit to inaczej lipodystrofia, czyli choroba o złożonej etiologii. Jest spowodowana nadmiernym gromadzeniem i przerostem komórek tłuszczowych, które włóknieją w tkance i powodują powstawanie nieregularnych wgłębień. Zmiany na skórze można porównać do nierównej powierzchni skórki pomarańczy. W zaawansowanych stadiach schorzenia występuje obrzęk i bolesność na dotyk. Na pytanie jak zwalczyć cellulit, obecnie kosmetologia i medycyna odpowiadają wieloma skutecznymi metodami.

Przyczyny powstawania cellulitu

Na pojawienie się lipodystrofii największy wpływ ma genetyka, zaburzenia mikrokrążenia, ciąża, a także zaburzenia hormonalne. Duży wpływ na pogłębianie się zmian na skórze ma także otyłość, nieodpowiednia dieta oraz brak aktywności fizycznej. Powstawaniu lipodystrofii sprzyjają również choroby metaboliczne, hormonalne, układu krążenia, nefrologiczne oraz żołądka i jelit. Problem ten dotyka znacznie częściej kobiet niż mężczyzn. Najczęściej pojawia się cellulit na brzuchu, udach i pośladkach.

Ponadto można wyróżnić dwa rodzaje cellulitu:

  • Cellulit wodny – od początku okresu dojrzewania pojawia się u kobiet, ponieważ ich ciało przygotowuje się do ewentualnej ciąży, gromadząc wodę oraz tłuszcz, który przemieszcza się w stronę zewnętrznych warstw skóry. Ten zapas jest wydalany pod koniec każdego cyklu. Jednak w przypadku wystąpienia zaburzeń hormonalnych, powstaje z niego cellulit.
  • Cellulit lipidowy – nazywany jest inaczej tłuszczowym i objawia się zwykle u osób z nadwagą i otyłością.  Jest trudniejszy do zwalczenia niż lipodystrofia wodna. Powstaje w wyniku nadmiaru kwasów tłuszczowych, które gromadzą się w komórkach organizmu

cellulit na udach

Jak pozbyć się cellulitu?

Aby zapobiec rozwijaniu się lipodystrofii trzeba unikać obcisłych ubrań. Wąskie dżinsy sprzyjają powstawaniu cellulitu na udach i pośladkach. Konieczny jest również codzienny wysiłek fizyczny zwłaszcza, jeśli wykonuje się pracę siedzącą oraz odpowiednio zbilansowana dieta. Można stosować również peelingi z kawy, które wygładzają skórę. Kofeina rozszerza naczynia krwionośne, bierze udział w rozkładzie komórek tłuszczowych pomaga pozbyć się zalegających toksyn oraz wody z organizmu. Wszystko to, co na cellulit stosuje się we własnym zakresie, może skutecznie zapobiec rozwojowi lipodystrofii. Jednak widoczne zmiany, zwłaszcza w zaawansowanym stadium, są niemal niemożliwe do usunięcia własnymi siłami. Dlatego warto skorzystać ze skutecznych i sprawdzonych zabiegów na cellulit.

Zobacz również: Dr n. med. Katarzyna Osipowicz nt. cellulitu dla Gali

Jakie zabiegi sprawdzą się na cellulit?

Aby leczenie przyniosło oczekiwane efekty, należy ustalić stopień zaawansowania cellulitu za pomocą USG. Lekarz stwierdzi, jakie zabiegi na cellulit sprawdzą się w danym przypadku najlepiej. Nasza klinika oferuje wiele skutecznych rozwiązań tego problemu, takich jak:

  1. Karboksyterapia – przyspiesza spalanie tłuszczu, poprawia metabolizm, rozszerza naczynia, dotlenia skórę, a także wspomaga produkcję kolagenu i poprawia elastyczność, dzięki czemu skutecznie wspiera walkę z cellulitem. Specjalista wprowadza pod skórę dwutlenek węgla za pomocą specjalistycznego sprzętu.
  2. Mezoterapia – w miejsca objęte cellulitem zostają wstrzyknięte substancje, które poprawiają krążenie krwi i przyspieszają spalanie tłuszczu. Za pomocą cienkich igiełek wprowadza się pod skórę kofeinę, teofilinę lub aminofilinę, wzbogacone o witaminy, składniki mineralne, wyciągi ziołowe oraz hormony.
  3. Drenaż limfatyczny – to specjalny masaż, który wspomaga krążenie krwi oraz limfy, a także ułatwia odprowadzanie z tkanek wody, która jest powodem cellulitu.
  4. Endermologia – zabieg wykonywany za pomocą urządzenia wyposażonego w specjalne głowice masujące. To całkowicie bezpieczny, intensywny masaż okolic dotkniętych problemem cellulitu, który pełni również funkcję drenażu limfatycznego. Specjalne głowice rolują skórę do wewnątrz i na zewnątrz, co znacznie poprawia mikrokrążenie tkanki skórnej i podskórnej. Rozbija również tkankę tłuszczową na drobne cząsteczki, które usuwane są przez organizm poprzez węzły chłonne.
  5. HIFU – od angielskiego określenia High Intensity Focused Ultrasound, czyli modelowanie sylwetki falami dźwiękowymi, które obkurczają komórki tkanki tłuszczowej oraz stymulują skórę do regeneracji. Dzięki temu następuje wzmożona synteza nowych włókien kolagenowych, a skóra staje się jędrna i elastyczna. Ponadto w wielu przypadkach udaje się zmniejszyć obwód uda nawet od jednego do dwóch centymetrów.
#Cellulit #Rozstępy #Wiotka skóra
emilia wieczorkowska
Emilia Wieczorkowska

Jestem absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia oraz ukończyłam studia podyplomowe z zakresu trychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dotychczasowe doświadczenie zdobywałam w Warszawskich klinikach medycyny estetycznej, licznych kursach oraz kongresach. W...