Zaróżowione policzki i skrzydełka nosa, wypieki pojawiające się na twarzy po wejściu z zimna do ciepłego pomieszczenia (i odwrotnie), czerwone pajączki na skórze – brzmi znajomo? To najprawdopodobniej rozszerzone i popękane naczynka (cera naczynkowa). Nie musisz godzić się na czerwoną twarz. Jak dbać o cerę naczynkową, by wyrównać jej kolor i zapobiegać trwałym zmianom?

Czym jest cera naczynkowa?

Cerę naczynkową nazywa się skórę wrażliwą i płytko unaczynioną. Naczynka mają tendencję do rozszerzania się i pękania – samoistnie lub pod wpływem określonych czynników. W efekcie powstają zaczerwienienia, które mogą być tymczasowe i ustępować, ale mogą również przekształcić się z czasem w trwały rumień.

Naczynka mogą reagować na zmiany temperatury (gwałtowna różnica, np. wejście z mrozu do pomieszczenia ogrzewanego). Za skłonnością do zaczerwienienia mogą stać również jednak czynniki genetyczne.

Taka cera wymaga odpowiedniej pielęgnacji, która:

 • uszczelni i wzmocni naczynka
 • pomoże zmniejszyć widoczność naczynek już popękanych.

Co robić, a czego unikać w pielęgnacji cery naczynkowej?

Pielęgnacja cery naczynkowej

Naczynka pękają i rozszerzają się nie tylko pod wpływem temperatury. Czynnikami, które mogą je podrażniać, są także:

 • alkohol
 • pikantne potrawy (ostre przyprawy)
 • silne emocje (w tym stres).

W pielęgnacji tego typu cery bardzo ważne jest przede wszystkim wzmacnianie jej bariery ochronnej przed utratą wilgoci. Trzeba również zadbać o to, by preparaty stosowane do codziennej pielęgnacji zawierały składniki działające wzmacniająco i uszczelniająco (rutyna, kasztan, oczar wirginijski, cynk, miłorząb japoński).

czerwone policzki

 1. Cera naczynkowa powinna być zawsze traktowana tak, jak sucha i wrażliwa. Zalecane są łagodne preparaty myjące (najlepiej w formie żelu lub kremu).
 2. Wrażliwa, sucha skóra z tendencją do pękających naczynek także wymaga regularnego złuszczania martwego naskórka.
 3. Należy jednak unikać peelingów chemicznych, a także ziarnistych – pocieranie drobinkami złuszczającymi może ją podrażnić.
 4. Najbardziej właściwy będzie łagodny peeling enzymatyczny, który subtelnie rozpuści naskórek.

O czym jeszcze trzeba pamiętać przy pielęgnacji cery naczynkowej?

 1. Wrażliwa skóra z tendencją do zaczerwienienia powinna być także chroniona przed działaniem mrozu, słońca i silnym wiatrem.
 2. Każdorazowo przed wyjściem z domu, jeśli na zewnątrz panują niekorzystne warunki, na buzię należy nałożyć krem ochronny z filtrem.
 3. W pielęgnacji należy również bezwzględnie unikać preparatów zawierających alkohol. Niekorzystne jest również używanie gorącej wody i poddawanie takiej cery działaniu wysokich temperatur.
 4. Niewskazane jest więc korzystanie z sauny i gorących kąpieli, nie powinno się również stosować kosmetyków o działaniu rozgrzewającym.

Jak trwale pozbyć się popękanych naczynek?

Domowa pielęgnacja pomoże wzmocnić skórę i zredukować widoczność naczynek. W domowych warunkach nie poradzisz sobie jednak z ich likwidacją. Jeśli chcesz pożegnać problem czerwonych pajączków raz na zawsze, skorzystaj z zabiegu ich laserowego usuwania.

Laserowe zamykanie naczynek

#Cera #Zaczerwienienie skóry #Malformacje naczyniowe #Naczyniaki #Pajączki na nogach #Pajączki naczyniowe